תמ"א 38 תוך כדי מגורים בדירה – איך עושים את זה?

פיקוח בניה ופרויקטים במחירים שלא תמצאו באינטרנט באחריות!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

למידע נוסף והצעות מחיר, מלאו את הטופס

תמ"א 38 היא אחת האפשרויות לשדרוג של הבניין, העלאת ערך הנכס ושיפור איכות החיים. אבל הדרך אל המטרה הנכספת רצופה במכשולים וקשיים, ביניהם מגורים בבניין שעובר שיפוץ מאסיבי במשך חודשים ארוכים. לא לכולנו יש את האפשרות לעבור לדירה שכורה לזמן השיפוצים, אבל כן יש כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לעמוד באתגר ולהישאר שפויים.

להסתכל על התמונה הגדולה עם מפקח הבניה

מלכתחילה הסיבה שניגשים לפרויקט ענק כמו תמ"א 38 היא בשביל הרווח הגדול שיגיע בסוף. אנחנו לא מדברים רק על העלאת שווי הנכס שלכם, אלא על שיפורים חשובים כמו תוספת של מעלית וממ"ד, שיפוץ מאסיבי של הלובי, חדר המדרגות וכדומה. כאשר נמצאים בתוך התהליך ומתמודדים עם הקשיים היומיומיים של השיפוץ, הלכלוך והרעש, קשה לזכור למה בכלל הכנסנו את עצמנו לתוך הבוץ הזה. וזה בדיוק הזמן לעצור לרגע, לקחת נשימה עמוקה ולחשוב על מה שיהיה בסוף – הבית שלכם יחזור להיות אי של שלווה עם יחידת הורים שקטה, חדרי ילדים מעוצבים, מטבח ופינת אוכל שהם מרכז הבית, ובניין מודרני שכיף להזמין אליו אורחים.

להיערך  לבאות

אומנם מהרגע שיתחילו השיפוצים בליווי מפקח הבנייה שלכם, עיקר העבודה והאחריות מוטלת על הקבלן, אך חשוב שתהיו עם יד על הדופק. המשמעות היא לשמור עותקים של החוזה וההסכמים, אם יש הסכמות בכתב – לתעד אותן. חשוב לא פחות להבין מהקבלן מה צפוי לקרות בשבועות הקרובים ובחודשים שאחריהם. בכל עבודת שיפוץ יש תקופות שבהן העבודה רועשת מאוד – חפירת יסודות, הריסת קירות ויציקת יסודות וקומות חדשות. החוק מגדיר מהן שעות העבודה המותרות ואוסר על עבודות במהלך שעות הערב והלילה כדי לצמצם את מפגעי הרעש. אם אתם נמצאים בבית למשך שעות ארוכות יותר, למשל בחופשת לידה, עצמאים שעובדים מהבית וכדומה – אנחנו ממליצים לשקול תוכנית מגירה ופתרונות חלופיים, לפרק הזמן שבו הרעש יהיה בלתי נסבל.

כמו בכל שיפוץ, גם במהלך תמ"א 38 יהיה הרבה לכלוך ואבק בבניין והכל בהתאם לפיקוח הנדסי נכון של מפקח הבניה שלכם. בגלל זה חשוב ומומלץ להשאיר את החלונות של כל הבית סגורים במהלך היום, ולפתוח אותם בשעות הערב והלילה כדי לאוורר את הבית. בהרבה מקרים הקבלן יצטרך לבצע חלק מהעבודות בתוך הבית שלכם, ולכן כדאי להבין בדיוק מה המשמעויות – מה משך העבודה, היכן תהיה הגישה לפועלים ואילו חדרים יושפעו. כדי לשמור על חדרי ילדים מעוצבים, יחידת ההורים או חדר העבודה כדאי כמובן לפנות את הרהיטים ואת חפצי הערך, ולכסות בניילון את מה שלא ניתן לפנות.

היעזרו במפקח מטעמכם

לקבלן שמבצע את הפרויקט יש מפקח בנייה מטעמו אך הוא לא תמיד יהיה נוכח בשטח או זמין לשאלות של הדיירים. אם אתם חוששים לאבד שליטה כאשר הבניין יהפוך להיות אתר בנייה, תוכלו להתאגד ביחד ולשכור מפקח מוסמך מטעם הדיירים. יש היום כמה וכמה מפקחים בעלי ניסיון בפרויקטים מורכבים מהסוג הזה, כאשר היתרון העצום הוא שיהיה לכם איש מקצוע שמבין את המורכבות ומכיר את השלבים השונים של התהליך. המפקח יהיה בעצם החוליה המקשרת בין הדיירים לבין הקבלן כדי להסביר לכם מה צפוי להיות, וכמובן לוודא שהעבודות נעשות כמו שצריך – במיוחד בכל הקשור לצד הבטיחותי של העבודות כמו גידור והצבת שלטי אזהרה.

אז מה היה לנו בכתבה:

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

073-3753290