עוזר בטיחות משרד העבודה: הקריטריונים לשנת 2020

פיקוח בניה ופרויקטים במחירים שלא תמצאו באינטרנט באחריות!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

למידע נוסף והצעות מחיר, מלאו את הטופס

בסוף שנת 2018 אישרה הכנסת תיקון חוק המחייב מנהלי עבודה באתרי בנייה מסוימים, על פי קריטריונים מוגדרים, למנות עוזר בטיחות, שיהיה כפוף עליהם וייקח על עצמו ועל אחריותו נתח משמעותי מניהול הבטיחות באתר הבנייה. תיקון זה נכנס לתוקפו לאחר תקופה ארוכה בה דווחו תאונות עבודה קשות בכל רחבי הארץ ומדי שבוע. בכל הקשור לנושא של עוזר בטיחות משרד העבודה הוא המשרד הממשלתי האחראי והמפקח והוא שאוכף את מילוי החוק באתרי הבנייה השונים. כיום אפשר לומר שהמשרד לוקח ברצינות את תיקון החוק ומבצע לא מעט ביקורות על מנת להבטיח שהחוק מיושם, וזאת לאור ההכרה כי ישנה חשיבות רבה לכך שיהיה בעל תפקיד מיוחד שיהיה אחראי על נושא הבטיחות באופן בלעדי ויגביר מאוד את רמת הבטיחות הכוללת בפרויקט. על עוזר בטיחות והקשר למשרד העבודה מסבירים לכם בשורות הבאות המומחים של קבוצת אגס, המתמחה בנושא של ניהול בטיחות בענף הבניין.

מי יכול להיות עוזר בטיחות?

כאמור, על כל הנושא של עוזר בטיחות משרד העבודה והרווחה הוא המשרד האחראי והמפקח וכל התקנות וההוראות ניתנות לקריאה והתרשמות באתר משרד העבודה. בין היתר, תוכלו למצוא בהוראות החוק את הקריטריונים בהם צריך לעמוד כל אדם המבקש לעסוק במקצוע זה ובראשם שני קריטריונים מרכזיים: אדם בגיר, קרי אדם שעבר את גיל 18 וכן אדם שעבר הכשרה מקצועית מתאימה של 45 שעות במוסד לימוד שאושר על ידי משרד העבודה לעניין זה. בתום ההכשרה יהיה על התלמיד לעמוד בקריטריונים הנדרשים על מנת לקבל את ההסמכה הנדרשת. החוק אמנם לא אוסר זאת, אבל אנשים שאינם דוברי עברית רהוטה לא יוכלו באמת לשמש בתפקיד עוזר בטיחות ואת זה הבטיח משרד העבודה באמצעות הגבלת היכולת לעבור את ההכשרה בליווי מתרגם. המשמעות היא שמי שלא יודע עברית כנדרש, לא יוכל לעבור את ההכשרה ובהכרח לא יוכל לקבל את ההסמכה הנדרשת. הצורך בעברית נובע מהצורך להתקשר בצורה חופשית ותדירה עם בעלי תפקידים והנוכחים באתר הבנייה כחלק מהתהליך של הבטחת רמת הבטיחות באתר, וכן לאור הצורך להכיר את כל הכללים והתקנות הרלוונטיים כפי שהם מוגדרים בחוק.

עוזר בטיחות ומקפח בניה

האם צריך לפנות למשרד העבודה לצורך עבודה כעוזר בטיחות?

התשובה היא בהחלט לא. כאמור, בכל הקשור לנושא של עוזר בטיחות משרד העבודה הוא המשרד האחראי, אך במסגרת התקנות לחוק נקבעו פרוצדורות ברורות לאופן המינוי של עוזר בטיחות, ובאף אחת מהן לא צריך להיות משרד העבודה עצמו להיות מעורב. המינוי מבוצע על ידי מנהל העבודה לאחר שווידא כי הממונה הוא בעל הכשרה והסמכה מתאימות. את המינוי יש לרשום בחלק ג' של הפנקס הכללי תחת הכותרת "מינוי בעלי תפקידים מיוחדים" ומאותו הרגע עוזר הבטיחות יכול להתחיל בתפקידו. אין צורך להודיע למשרד העבודה על המינוי ואין צורך לקבל את האישור שלו מראש. יחד עם זאת, יש לוודא כי המינוי עומד בדרישות החוק.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז לפיקוח בנייה
המרכז לפיקוח בנייה

המרכז לפיקוח בנייה חברה שעוסקת בפיקוח בנייה לצד תכנון מקדים, ניהול וביצוע, ופיקוח על הפרויקט.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

עוזר בטיחות קורס

בסוף 2018 אישרה כנסת ישראל תיקון חוק המחייב אתרי בניה למנות עוזר בטיחות שיעבוד בכפוף למנהל העבודה ויהיה אחראי על נתח משמעותי ממשימות הבטיחות באתר

קרא עוד »
עבודות בגובה
קורס בקרי בניה

חוק התכנון והבנייה ה'תשע"ד (2014) נועד לשפר את איכות הבנייה בישראל. אחד הנושאים האלו הם מכוני בקרה ובקרי מבנים. בקר מבנים הוא מקצוע חדש בארץ

קרא עוד »
073-3753290