6 טיפים לניהול יומי באתר בניה

פיקוח בניה ופרויקטים במחירים שלא תמצאו באינטרנט באחריות!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

למידע נוסף והצעות מחיר, מלאו את הטופס

בתחילת כל יום עבודה, באתר הבניה, עליכם להקצות משימות לכל עובדי המלאכה השונים, על פי הסטנדרטים של תעשיית הבניה. עליכם לדעת את ההספק הממוצע של נפח, פועל, בנאי, רתח, מרצף וכו'.

  • עליכם לדעת את כמויות החומר, אשר עליכם להקצות לעל עובד מלאכה. עשו מחקר ואל תהססו להתייעץ עם אנשי מקצוע, לגבי הכמויות המדויקות. וודאו כי אתם יודעים את הכמויות הסטנדרטיות של כל חומר ושהכול כתוב בכתב הכמויות שלכם. בדרך זו אתם דואגים שלא ירמו אתכם וכל עוד יש לכם את המידע המלא, אתם יכולים להימנע ברכישת כמויות יתר, לדוגמא: קניית 10 שקי בטון, כאשר אתם זקוקים רק ל- 7 שקים.
  • כאשר אתם מחליטים לפקח בעצמכם על פרויקט הבניה שלכם, עליכם להצטייד בידע רב אודות בניה, כמויות וניהול עובדים ובעלי מלאכה. אם אינכם מעוניינים לפקח על הפרויקט, יש לשכור את שירותיו של מפקח מקצועי. מפקח מקצועי אומנם גובה תשלום עבור עבודתו, אך הוא עשוי לחסוך לכם הוצאות אחרות, אשר עלולות להיווצר עקב חוסר הניסיון שלכם כמפקחים. במידה ובחרתם לפקח על הפרויקט בעצמכם, שימו לב שאתם מבצעים עבודת תחקיר מקיפה ובידכם כל המידע הדרוש.
    ראו גם: עלות מפקח בניה מקצועי?
  • כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר, עליכם לעבוד עם מקצוענים. אך גם מקצוענים אלה, דורשים ניהול. נוכחותכם או נוכחותו של שותף אמין, היא חובה ואינה ניתנת למיקוח. אחד משניכם חייב להיות נוכח בתהליכי היום יום, על מנת למנוע ניצול וגניבה. בצורה גזו, תמנעו מהוצאות מעבר לתקציב שלכם.
  • עליכם להיות בשליטה מלאה בשטח האחסון שלכם. שטח האחסון, הוא המקום בו בחרתם לאחסן את חומרי הבניה והחפצים השונים. תיעוד הכנסת והוצאת החומרים מן שטח האחסון, הוא חיוני ואין לוותר עליו. בנוסף, חלק מהתנהלותכם כמפקחי הפרויקט, הוא ביצוע ניהול סיכונים ונכסים נכון.
  • יש לעשות כתב כמויות מפורט ומתועד, ניתן להיעזר בבעל מקצוע, על מנת לקבל את הערכים הנכונים.
  1. העלמת חומרים עודפים

ישנם מקרים, בהם אתם רוכשים כמות עודפת של חומרי עבודה. מצב זה עשוי להיות עקב חוסר ניסיון או כי רציתם להיות בטוחים ולא להיתקע עם חוסר. כאשר אתם רוכשים עודף של חומרים, בעת סיום עבודות הבניה, יישאר ברשותכם כמויות חומר ללא שימוש, אך אל דאגה. ישנם מקרים בהם ניתן למכור את החומר ולקבל עבורו החזר כספי ובכך הכסף שלכם אינו יורד לטמיון. שימו לב, כי הקבלן אינו לוקח את הכמויות העודפות ומוכר אותן ללא ידעתכם. הקבלן עשוי להעלים מפניכם את הכסף וזוהי גניבה לכל דבר, אלא אם כן נקבע סעיף בנוגע למצב זה בחוזה.

פיקוח בניה בכוחות עצמכם, הוא אפשרי ואף מומלץ, אם אתם מעוניינים לחסוך בעלויות הפרויקט ומעוניינים להיות מעורבים ובשליטה מלאה בתהליך העבודה. חשוב לבצע עבודת מחקר ולשאול הרבה שאלות, על מנת שיהיה ברשותכם את הידע המקצועי הנדרש. זכרו, אינכם מפקחים מקצועיים ובעלי ניסיון ולכן תצטרכו לפצות על כך בעבודה קשה ובהתמדה. אל תהססו להתייעץ עם בעלי מקצוע, לפני שלבים קריטיים בפרויקט. התייעצות זו עשויה למנוע מצבים לא נעימים, אשר עלולים לעלות הרבה זמן וכסף.

פיקוח פרויקטים עשוי להתבצע ע"י מפקח מקצועי או על ידי בעל הפרויקט- כלומר: אתם, תלוי בסוג ובגודל הפרויקט. לבניה של מבנים קטנים (לא בנייני משרדים או שכונות), אתם יכולים לחסוך את הטרחה והכסף של מפקח מקצועי, ולפקח בעצמכם על פרויקט הבניה שלכם.

אם החלטתם לפקח את פרויקט הבניה שלכם, אתם מחויבים להרבה עבודה, לחץ וביקורים יומיים באתר הבניה, לכל אורך תקופת הבניה, העשויה להמשך גם שנה. פיקוח בניה עצמאי, דורש נוכחות לכל אורך הבניה ולקיחת אחריות רבה. עם זאת, פיקוח פרויקט הבניה עשוי להיות תהליך קל ביותר, אם תקדישו מספיק זמן לפרויקט שלכם ותקפידו לעקוב אחרי כל השלבים ההכרחיים להשלמת הפרויקט על הצד הטוב ביותר, בעזרת התיאום הראוי של הנפשות הפועלות. לפניכם מספר צעדים חשובים, בתהליך פיקוח פרויקט הבניה:

תקציב פרויקט בניה

 היצמדו לתקציב. כאשר אתם מוכנים להתחיל את עבודות הבניה, וודאו כי יש ברשותכם תקציב ברור, המראה בדיוק מהם העלויות של כל חומר או חפץ בפרויקט הבניה שלכם. מומלץ להיעזר בשירותיו של בעל מקצוע, אשר יבנה עבורכם תקציב נאמן למציאות ועשוי לחסוך לכם חריגות תקציב בשווי מאות אלפי שקלים.

הוצאות לא צפויות. לאחר בניית תקציב מדויק, עליכם לזכור שהכלכלה משתנה בכל יום ע"י גורמים בלתי צפויים. אחד הדברים שחשוב לזכור בעת פיקוח פרויקט בניה, הוא שתמיד יהיו הוצאות לא צפויות בסופו של יום, לכן חשבו את התקציב עם 20% מיותרים, אותם תקדישו להוצאות לא צפויות, אך וודאו שאתם לא מותחים את גבולות התקציב שלכם.אשרו את תכנית הבניה שלכם. קבלת היתרי בניה ואישור תכנית הבניה שלכם, הם צעדים חשובים בתהליך פרויקט הבניה שלכם. אתם יכולים לשכור את שירותיו של אדריכל, על מנת לייצר תכנית בניה מפורטת או להכין אחת בעצמכם, בעזרת המידע הנמצא ברשת. במידה ובחרתם בשירותיו של אדריכל, הוא יבנה את תכניות הבניה המפורטת, יגיש אותם וישיג את האישורים הדרושים.  וודאו את בטיחותם ורווחתם של העובדים. בטיחות העובדים באתר הבניה, חשובה מאוד להשלמת פרויקט הבניה בצורה החלקה ביותר. על מנת להימנע מאסונות, וודאו כי הקבלן מבטח את כל העובדים תחת חסותו, במיוחד אם מדובר בפרויקט גדול. בנוסף, מומלץ לתת לכל עובד מימיה ולספק מקור מים גדול, כדי לוודא שהעובדים שותים מים נקיים ונמנעים מהתייבשות. שירותים כימיים או בית שימוש בקרבת מקום, הינם חובה בכל אתר בניה.

טיפים לניהול אתר בניה

עלולים להופיע עיקובים להצלחת הפרויקט שלכם, העשויים להופיע במגוון אופנים. אחד האתגרים המורגשים ביותר, אשר אתם עלולים להיתקל בהם באתר הבניה שלכם, הם מכשולים מצד הספקים ופועלי הבניין שלכם. לפניכם מספר מצבים, אשר עליכם להיזהר מפניהם, העלולים להיווצר ע"י הקבלן או פועלי הבניין באתר הבניה שלכם:

  1. הצעות מחיר נמוכות מידי, על מנת להבטיח סגירת חוזה

קבלנים רבים מעוניינים לסגור עסקה ויעשו זאת בכל מחיר. לכן, כאשר תבקשו מהם הצעת מחיר, הקבלן עשוי לתת הצעת מחיר נמוכה במיוחד, על מנת לסגור את העסקה. כך לדוגמא: מחירי השוק של הקבלן הממוצע הם 50,000 ₪, והצעת המחיר של הקבלן המרמה יהיו 27,000 ₪- זהו הבדל משמעותי, הקבלן יודע את מחירי השוק האמתיים ולאחר שיחתם בינכם החוזה, הוא ייזכר ששכח לכלול מספר פריטים במחיר, היות ואינכם מומחים מקצועיים, אתם לא באמת יודעים מה דורשת העבודה והקבלן עלול לנצל זאת. הוא ישאיר מספר פרטי מפתח מחוץ לחוזה ויעלה אותם בשלב מאוחר יותר- כאשר השלב מגיע, ההוצאות יגיעו ל- 50,000 ₪ ואף יותר.

בשלב זה, ישנם חוזים אשר כובלים אתכם בצורה כזו, שאינכם יכולים לסיים את העסקה, קראו לזה "נקודת אל חזור".

גנבות

בין הקבלן, הספקים ופועלי הבניה, עלול להיווצר מצב של גניבת הציוד וחומרי הבניה. עליכם להיות ערניים ולשים לב לפרטים הקטנים. הגניבה מתבצעת במספר דרכים ורוב הסובבים נוהגים להעלים עין. זו הסיבה שלעליכם לאחסן את החומרים והציוד בשטח ניפרד ומאובטח ובכך להימנע מגניבות מיותרות. הפועלים השונים משתפים פעולה ביניהם ואף עם הקבלן ולכן חשוב לברור את צוות העבודה שלכם בצורה יסודית.

תפוקת העבודה יורדת, אם הפועלים אינם מפוקחים

עובד הבניה הממוצע מקבל תשלום יומי בסוף כל יום עבודה או פעם בחודש. כלומר, ישנו יום עבודה ממוצע ותשלום על יום עבודה ממוצע, בקביעות. אם לא תפקחו על העובדים בקביעות, עלול להיווצר מצב, בו העובדים מתנהלים באיטיות רבה ואינם מגיעים לתפוקת יום עבודה מלאה, אלא רק לחצי או רבע ממנה. ההשלכות למצב זה הן: הפרויקט שלכם יושלם בשלב מאוחר יותר מהמתוכנן והפועלים ירוויחו יותר כסף על אותה כמות העבודה.

רכישת חומרים ברמה נמוכה

קבלנים מסוימים, עלולים לרכוש ציוד לא איכותי וברמה נמוכה, עקב העלויות הזולות. דמיינו מצב בו הפרויקט שלכם דורש פלדת 12 מ"מ אך הקבלן רוכש פלדת 10 מ"מ, מפני שפלדת 10 מ"מ זולה משמעותית יותר. הקבלן מסתיר את ההבדל, על מנת לחסוך בעלויות הפרויקט או אפילו כדי לקחת לעצמו את ההפרש, ונוצר מצב בו הבניה שלכם מורכבת מחומרים לא איכותיים ולא מתאימים לדרישות הבניה. מצב זה עלול להוביל לקריסת הפרויקט לאחר מספר שנים ומטיל ספק רב באמינות הקבלן.

גיוס כוח עבודה זול ולא מקצועי

ישנם קבלנים, אשר מגייסים לעבודתם בעלי מלאכה לא מקצועיים וללא ניסיון, כדי שיוכלו לשלם פחות וחסוך בעלויות. בעלי המלאכה המנוסים והמקצועיים, אשר מכירים את העבודה ובצעים אותו בצורה הטובה ביותר, גובים יותר כסף. הקבלנים חותמים את החוזה ומתחילים בחיפוש אחר כוח העבודה הזול ביותר. אין בית ספר או קורסים לביצוע עבודות בניה, ולכן לא כל פועלי הבניה מנוסים ומקצועיים. אך ישנם פועלים איכותיים המחפשים עבודה, אך הם אינם נשכרים ע"י הקבלנים, אשר מחפשים כוח עבודה זול.

ישנה בחורה, אשר הייתה מעוניינת לשפץ את חדר האורחים שלה. היא חיפשה מקצוען לעבודה, אך הוא עמד לגבות ממנה סכום כסף גבוהה יחסית. כתוצאה מכך, היא חיפשה בעל מקצוע, אשר יבצע את העבודה באותה איכות ובפחות כסף. כיום, היא מודה כי היא הוציאה יותר כסף עבור עבודתו של בעל המקצוע הזול יותר, מאשר אם הייתה מקבלת את הצעתו של המקצוען. לאחר שגבה ממנה את התשלום, בעל המקצוע המדובר, חזר וגבה ממנה תשלומים נוספים עבור פרטים ושירותים, אשר לטענתו, מחירם השתנה.

בנוסף, היה עליה לפקח על עבודתו, פעולה שהייתה מיותרת אם הייתה בוחרת בשירותיו של בעל המקצוע האיכותי.

אז מה היה לנו בכתבה:

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

073-3753290