איך מוודאים שנקודות התאורה במבנה ממוקמות נכון?

פיקוח בניה ופרויקטים במחירים שלא תמצאו באינטרנט באחריות!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

למידע נוסף והצעות מחיר, מלאו את הטופס

לתאורה תפקיד חשוב בהארת סביבת המגורים ולפני המעבר למבנה נעשית עבודה מעמיקה של תוכנית חשמל ותכנון תאורה אדריכלית. המטרה היא להשקיע בחיווט ולמקם את נקודות החשמל בדרך האופטימאלית בעת הבנייה, כיוון שבשלב מאוחר יותר יהיה קשה להזיז נקודות חשמל, למקם מחדש את המתגים וכדומה.
כיום נכנס לתמונה גם נושא הבית החכם וחשמל חכם, שמעניקים שליטה בתאורה לאחר יישום המערכת בבית.
מה יש לקחת בחשבון בכל הנוגע לנקודות חשמל ותאורה? לפניכם מספר טיפים לתכנון תאורה לבית בבנייה:

הגובה קובע


גובה השקע משחק תפקיד חשוב וכדי לחסוך בכבלים שרצים בחלל, מומלץ להחליט מראש באילו גופי תאורה נשתמש. כך למשל, למקם שקע בגובה של שולחן העבודה בפינת העבודה לטובת מנורת קריאה או שקעים במטבח היכן שברצונכם למקם תאורה ממוקדת. אם יש בכוונתכם להסתיר את השקעים והכבלים, אפשר למקם שקע גם היכן שיהיה פתח ייעודי לכבל שיעבור דרך קיר המזנון המעוצב בסלון, למשל, לטובת גוף תאורה שיאיר את המדפים של המזנון.

קיר או תקרה? זו השאלה!


בתכנון התאורה במבנה כדאי לוודא שתוכלו להצמיד גופי תאורה מסוגים שונים ואם כבר יש תוכנית תאורה, להחליט גם אילו גופים ומהם המיקומים הייעודיים לכך. למשל, גוף תאורה המתחבר לקיר, נורות צמודות קיר או מנורות תקרה, למשל, מעל האי במטבח או גוף מרכזי דומיננטי בסלון ובהתאם לכך, ליצור תשתית שתתאים להתקנת גופים אלה.

לאור המצב
כדאי לקחת בחשבון גם את האינטראקציה שבין המנורות שיתלו לאור הטבעי שמגיע מהפתחים ולכן, להתייחס בתכנון התאורה למיקום של הדלת והחלונות. ככל שהבית יותר חשוך יהיה צורך ככל הנראה בתאורה בעוצמת הארה גבוהה יותר או בגופי תאורה שניתן לווסת את האור בהתאם לתנאי האור מבחוץ וכן פתחים המשפיעים, גובה התקרה בבית, מעברים בתוך הבית (אם למשל יש מחיצה שחוסמת את האור).
כך למשל, יש בתים בהם אין צורך בהדלקת אור בשעון קיץ בשעות 6-7 בערב בעוד בבתים אחרים בשעות אלה יש צורך בהדלקת אור חלקי או מלא, תלוי בתנאי המבנה וגם בצורך של הדיירים, מי שמתקשה למשל בראייה יזדקק לפתרונות תאורה אפקטיביים בעוצמה גבוהה יותר. פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא האם הבית יואר בתאורה חמה או קרה ואילו חדרים יוארו בסוגים שונים של תאורה.

כשתאורת אווירה ותאורת משימה נפגשות
אחד המרכיבים החשובים להארת החלל הוא השילוב בין תאורת אווירה לתאורה משימתית. תאורה היקפית נועדה ליצור פיזור אור ברחבי החלל והיא גם יכולה לתרום לאווירה בעוד תאורה משימתית היא תאורה ממוקדת לצורך מיקוד האור במקום ספציפי, למשל, שיש במטבח לצורך הכנת המזון או שולחן כתיבה של הילד וכדאי להיערך עם גופי תאורה המתאימים לכל סוג כדי לבחור כל פעם את ההארת המרחב על פי הצורך.

פתרונות עמעום
דרך לווסת את האור לפי הצורך היא להתקין מראש דימר באמצעותו ניתן לשלוט בעוצמת האור בנורות הלד. בדקו לאילו ספקי כוח מתאים הדימר והאם הוא עומד בתקנים המחמירים. בחרו גופי תאורה בהם ניתן יהיה לשלוט גם באמצעות עמעום אוניברסלי.

תכנון התאורה היא פונקציה חשובה כבר בשלב הבנייה וחשוב להתייעץ עם מי שמבין בתחום ולבחור גופי תאורה שיתאימו לסגנון החיים, לצרכים ולמבנה וכמובן לקו הסגנוני לפיו תרצו לעצב את סביבת המגורים. חפשו מקום אמין, איכותי בעל היצע רחב של גופי תאורה בו תוכלו ליהנות גם מייעוץ בנוגע למנורות שנרכשות ומיקומן בחלל מתאורה פונקציונאלית ועד תאורה דקורטיבית.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז לפיקוח בנייה
המרכז לפיקוח בנייה

המרכז לפיקוח בנייה חברה שעוסקת בפיקוח בנייה לצד תכנון מקדים, ניהול וביצוע, ופיקוח על הפרויקט.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

5 טיפים לצביעת דירה

צביעת הדירה שלנו זה דבר חשוב מאוד. כאשר אנחנו צובעים מחדש את הדירה שלנו אנחנו מחדשים אותה והופכים אותה למטופחת ויפה יותר. יש הרבה טיפים

קרא עוד »
073-3753290